Tilos a tűzcsapok szabálytalan használata
Közterületen elhelyezett tűzcsapokról történő vízvételezés általános szabályai
A tűzcsapok elsődleges feladata a tűz elleni védekezés során a megfelelő mennyiségű oltóvíz biztosítása a mögöttes vízellátó-hálózatról. Továbbá mivel a tűzcsapok a vízellátó-hálózat részét képzik és annak szerves elemei, ezért a rendszer üzemeltetésében is rendkívül fontos feladatokat látnak el. Minden a fentiektől eltérő egyéb célt kiszolgáló vízvételezés bármikor felfüggeszthető, illetve megtiltható.
Tűzoltási feladatok során a tűzcsapot az illetékes Katasztrófavédelmi szerv előzetes értesítés nélkül bármikor igénybe veheti és tűzoltási célra használhatja.
Azonban nem tűzoltásra vagy egyéb élet- és vagy értékmegóvásra történő közterületi tűzcsap igénybevétele és használata szigorúan TILOS. A közterületi tűzcsapok használata jogszabályi előírásokhoz és szolgáltatói szabályokhoz kötött, jogosulatlan használatuk jogi következményekkel jár. Továbbá az AQUA Szolgáltató Kft. üzletszabályzata szerint amennyiben a víziközmű-szolgáltatást a jogszabályokban előírtaktól eltérő módon, szabálytalanul veszik igénybe, akkor a kötbér mértéke lakossági Felhasználó részére 25 000,- Ft/eset, nem lakossági Felhasználó részre pedig 50 000,- Ft/eset. Ezen felül illegális vízvételezés esetén az igénybevevőnek meg kell térítenie a felhasznált víz díját valamint a járulékos költségeket is.
Külön kiemelendő, hogy a nyári időszakra jellemző kerti medencék közterületi tűcsapról való feltöltése SZIGORÚAN TILOS!
Bizonyos esetekben, mint pl.: tűzcsapvízhozam-mérés vagy más, nem tűzoltási célú vízvételezés (pl. építkezés, útépítés) esetén előzetes bejelentés és az AQUA Szolgáltató Kft. jóváhagyását követően speciális mérőeszköz használatával a közterületi tűzcsapok igénybe vehetők abban az esetben, ha az nem befolyásolja a megfelelő mennyiségű oltóvíz rendelkezésre-állásának biztosítását.
A közterületi tűzcsapok használatának főbb szabályai és tudnivalói:
- Jogosultság: Tűzcsapról vizet vételezni tűzoltási szándékkal az illetékes katasztrófavédelmi szerv és közüzemi vízhálózat üzemeltetési feladatok ellátásához az AQUA Szolgáltató Kft. szakemberei jogosultak, illetve azok, akik erre külön egyedileg kiadott engedéllyel rendelkeznek.
- Tűzoltás: Vészhelyzetben a tűzoltóság azonnal használatba veszi a tűzcsapokat.
- Tiltott használat: Tilos a tűzcsapok önkényes használata, a víz elpazarlása, vagy a tűzcsapok elzárása/környezetének eltorlaszolása.
Kérjük, hogy a fentiekről érintett munkatársaikat is tájékoztatni szíveskedjenek.
Köszönettel:
AQUA Szolgáltató Kft.
