TOP_Plusz-1.2.1-21 „Élhető települések”
Projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-GM1-2022-00063
Projekt címe: Élhető települések fejlesztés Jánossomorján
Kedvezményezett neve: JÁNOSSOMORJA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
Kedvezményezett címe: 9241 Jánossomorja, Szabadság utca 39.
Konzorciumi partner: Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzati Hivatal
Elnyert támogatás: 380 370 555 forint
Támogatás intenzitása: 100%
Finanszírozó alap: ERFA
Projekt célja és tartalma:
Jánossomorja Város Önkormányzata egy olyan komplex integrált projektcsomag megvalósítását tervezi, amelyek multiplikatív hatásuknak köszönhetően felerősítik egymás hatását és egy összetett projektegyüttes jön létre, mely a település lakosainak javára szolgál, továbbá jelentősen növeli a település népességmegtartó erejét, valamint a település vonzerejét. A projekt megvalósításának célja az erős identitástudatú, egészséges és a változásokhoz rugalmasan alkalmazkodó népesség és társadalmi közösség elősegítése, a lakosság mentális és kulturális igényeinek, állapotának és a közöségi célú szolgáltatások, programok minőségének javítása, a szociális védelem és társadalmi befogadás eszközkendszerének fejlesztése, a hátrányos helyzetű csoportok és térségek társadalmi felzárkóztatásának támogatása, a helyi társadalmak különböző szintű közösségeinek, azok kultúrájának és az itt élők szabadidős aktivitási lehetőségeinek fejlesztése.
A projekt hozzájárul a Duna Régió Stratégia alábbi fellépéseinek megvalósulásához:
- pillér, KK4, 6. fellépés: ÉGHAJLATVÁLTOZÁS: Az éghajlatváltozás okozta vízminőséggel és vízmennyiséggel kapcsolatos változásokhoz való alkalmazkodással kapcsolatos intézkedések ösztönzése
- pillér, KK5, 1. fellépés: A különböző veszélyekhez kapcsolódó kockázatkezelési tervek fejlesztésének és megvalósításának megfelelő támogatása
- pillér, KK5, 5. fellépés: Az éghajlatváltozás regionális és helyi hatásainak előrejelzése.
A projekt fejlesztésének célcsoportjai:
A fejlesztés célcsoportjai a település lakossága. A közösségi élet színterei sokrétűek, ilyenek a munkahelyek, önkormányzati intézmények, a templomok, a civil szervezetek, közösségi terek (játszóterek, tanpályák – sport és szabadidős tevékenységre alkalmas helyszínek). A település lakosságának egészségét, gazdasági és társadalmi jólétét, életminőségének javítását úgy lehet biztosítani, ha tevékenységeink során a környezet és fejlődés, illetve a gazdaság, társadalom és környezet problémáit együtt kezeljük. A települési környezet fejlesztésére, a népességmegtartó erő, a népességmegtartó erő és a vonzerő növelésére a település a fent említett beruházásokat szeretné a pályázat keretei között megvalósítani.
A fejlesztések közvetve hozzájárulnak a településen belüli esélyegyenlőség biztosításához, továbbá a projekt céljai összhangban állnak az önkormányzat azon törekvésével, hogy a település egész területén biztosított legyen a polgárok egyenlő hozzáférése közszolgáltatások, ideértve a csapadékvíz-elvezetést, a szabadidős, rekreációs tevékenységeket, valamint a közlekedésbiztonságot. A tervezett tevékenységek másodlagos hatásaként jelentkezhet a település szegregációmentességének erősítése, továbbá ekképpen megvalósul a település homogén esztétikai és funkcionális egysége.
Illeszkedés a felhívásban meghatározott célokhoz
A projektben megvalósuló infrastruktúra az alábbi felhívási célokhoz illeszkedik:
2.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek
A) Települési kékinfrastruktúra fejlesztése (vízgazdálkodási beavatkozások)
Fejlesztés: Béke utca É-i oldal, csapadékvíz rendezése (I/a)
C) Közösségi, kulturális, sportolási infrastruktúra, IKT és okos települési fejlesztések
Fejlesztés: burkolt parkoló (II/c), Millennium park és közösségi tér kialakítása (II/a), „PÉTERI” közösségi tér kialakítása Jánossomorja, Rákóczi u. 61. sz 371 rsz (II/b/b2), Jánossomorja beton gördeszkapálya kialakítása (II/b/b1), Szabadság u. 39. 1140/1 hrsz, pince közösségi tér kialakítása (II/b/b2)
Közreműködő szervezet: Magyar Államkincstár Győr-Moson-Sopron Megyei Igazgatósága
Projekt zárása: 2024. november 30.